7 trendov, ktoré v roku 2017 zmenia sociálne siete

Sociálne siete v roku 2017

 

Je začiatok ďalšieho roka, čo znamená, že ste pravdepodobne naspäť v kancelárií po dovolenke a tvrdo pracujete na svojich novoročných predsavzatiach.

(Haha. Však je už máj.)

A ak ste obchodník tak môžete tiež dolaďovať svoj strategický plán pre úspech v roku 2017.

Máme rôzne zdroje pre organizáciu vášho marketingového plánu pre nadchádzajúci rok – od nástrojov marketingovej stratégie pre roku 2017, cez obsahový kalendár sociálnych sietí a redakčný kalendár blogu – máme teda pokrytú vašu marketingovú stratégiu obsahu.

Ale pred finalizáciou vašej stratégie sociálnych sietí pre daný rok, je dôležité sa pozrieť na to, čo nás čaká, aby ste sa uistili, že si svoj čas a úsilie vhodne rozdeľujete.

V tomto blogu sa pozrieme na to, čo sa stalo v roku 2016, čo by podľa nás mali manažéri sociálnych sietí očakávať v roku 2017 a ako naplánovať tieto zmeny.

7 predpovedí pre sociálne siete v roku 2017

1) Obsah so živým videom bude ešte väčší

Živý video-obsah je na vzostupe – v skutočnosti 14% obchodníkov s ním experimentovalo v roku 2016, podľa údajov Social Media Examiner a 43% plánuje používať interaktívne video v tomto roku, podľa nových údajov z prieskumu Wyzovl.

Hoci existuje množstvo streamingových stránok a platforiem, tak medzi najpopulárnejšie patria Periscope a Facebook Live – a majú čísla, ktoré to dokazujú.

Periscope vo svojej každoročnej rekapitulácií poznamenal, že jeho užívatelia sledovali každodenne 110 rokov živého videa pomocou aplikácie. A práve tento živý Silvestrovský prenos na Facebooku dosiahol rekordné čísla na celom svete:

Okrem Facebooku Live a Periscopu spustili vlastné verzie živého vysielania videa aj Instagram a Twitter, v novembri resp. v decembri 2016.

Takže, kam by ste mali zamerať svoje vlastné streamovacie úsilie v roku 2017?

Dobrá otázka.

V prvom rade by ste mali zvážiť, kde už vaše publikum trávi najviac času na sociálnych sieťach – a pokúste sa s nimi spojiť na týchto sieťach.

A čo sa týka rozhlasového vysielanie, existuje veľa značiek, ktoré sa držia tejto stratégie v niekoľkých prípadoch použitia. Napr. mnohé značky využívajú Facebook, Instagram a Twitter pre živé vysielanie udalostí. Cieľom tohto prístupu je udržať vašich followerov angažovaných s vašom značkou tým, že im prinesiete prenos udalosti, ktorej by sa nemohli zúčastniť priamo prostredníctvom ich obrazoviek.

Na udalosti INBOUND 2016 HubSpot zdieľal Facebook Live rozhovory s rečníkmi, takže naši followeri, ktorí sa k nám nemohli pripojiť v Bostone, mali stále príležitosť učiť sa od odborníkov:

Značky tiež môžu využiť živé video pre zákaznícky servis usporiadaním Q&A (otázky a odpovede) relácií a produktovými ukážkami. Tieto videá prinášajú interakciu, pretože usporiadatelia môžu od divákov požiadať o komentáre, otázky a spätnú väzbu.

Značky tiež môžu vysielať viacero živých videí v sérii, čím poskytnú viac príležitostí na zapojenie, čo sa podľa Facebooku deje s 10x vyššou mierou pri živých videách. Tu je príklad týždenných sérií od spoločnosti Alure, kde usporiadateľ ukazoval a hodnotil nový typ rúžu a žiadal divákov o otázky a pýtal sa ich, čo by chceli vidieť v pokračovaní:

Tento rok si všímajte nové funkcie pre rôzne platformy živého vysielanie, aby ste posilnili svoju video stratégiu. Napr. Facebook Live spúšťa funkciu 360 stupňov, čo bude skvelým spôsobom ako zaznamenať masovú udalosť, prekrásnu krajinku či prehliadku zákulisím.

(Prečítajte si viac o úspešných stratégiách pre Facebook live v tomto blogu)

2) Značky sa budú viacej opierať o aplikácie na odosielanie správ než kedykoľvek predtým

Ak uvažujete o aplikáciách na odosielanie správ, akými sú Facebook Messenger, WhatsApp a WeChat iba ako o alternatívach k tradičným textovým správam, skúste si to znova premyslieť – aplikácie na odosielanie správ využívajú 4 miliardy používateľov na celom svete a existuje tu obrovská príležitosť pre značky, aby využili túto prítomnosť.

Konkrétnejšie povedané, mnohé značky využívajú aplikácie na odosielanie správ, aby mohli komunikovať individuálne so zákazníkmi, čo kompletne mení spôsob, akým prebieha zákaznícky servis.

Tieto aplikácie poskytujú zákazníkom rýchlejší a jednoduchší spôsob, ako získať potrebnú pomoc/asistenciu, než by mali čakať na spätný email. Používanie správ pre zákaznícky servis je pre firmy nákladovo efektívnejšie a lepšie merateľné, a poskytnutím lepšieho dojmu pre zákazníka vedia ich problémy rýchlejšie vyriešiť a jednoduchšie si ich aj udržia.

Napr. spoločnosť Hyatt využíva Facebook Messenger pre 24 hodinový zákaznícky servis, kde si návštevníci môžu zaistiť rezervácie, klásť otázky a získať odporúčania pre svoje cesty/výlety:

Viceprezident marketingu spoločnosti Hubspot, Meeghan Keaney Anderson, predpovedá, že aplikácie na odosielanie správ sa napokon stanú súčasťou každej online interakcie. „Možno by sme vôbec nemali premýšľať nad odosielaním správ v súvislosti s aplikáciami,“ konštatuje Anderson, „ale skôr ako o vyvíjajúcej sa infraštruktúre.“

Doposiaľ má Andersonova teória dostatočnú podporu v štatistických údajoch:

Štvrtina všetkých stiahnutých aplikácií sa prestáva používať už po prvom použití – s výnimkou aplikácií na odosielanie správ. Pre rok 2017 a nasledujúce roky by obchodníci mali očakávať menší význam sociálnych sietí a väčší v prípade odosielania správ pre okamžité, v reálnom čase spojenie s publikom.

 

3) E-shop sociálnych sietí sa stane účinným riešením predaja

Facebook, Instagram, Twitter a Pinterest ponúkajú používateľom možnosti ako si kúpiť produkty priamo v rámci svojich aplikácií a Snapchat začal testovať a spúšťať funkcie e-shopu počas jari 2016.

Pozrite si nižšie, ako to vyzerá na Instragrame:

Podľa prieskumu spoločnosti Aimia, 56% spotrebiteľov uviedlo, že sledovali značky na sociálnych sieťach s úmyslom hľadať produkty na predaj a 31% online zákazníkov sa vyjadrilo, že využívajú sociálne média konkrétne kvôli vyhľadávaniu pre kúpu nových vecí. 

Značky by mali využiť tieto nákupné návyky pri premýšľaní o svojich stratégiách sociálnych sietí pre rok 2017. Ľudia prichádzajú na sociálne siete kvôli interakcii so zaujímavým obsahom, takže namiesto zdieľania fotky produktu na Instagrame s podnetom „Kúpiť teraz (Buy Now)“, radšej zdieľajte darčekové tipy a trendy produktov (24% a 16% respondentov prieskumu sa spoliehalo na sociálne siete v týchto prípadoch) a podporte online nakupovanie bez toho, aby ste o to priamo žiadali.

Ďalší nápad?

Video ukážka produktu na sociálnej sieti.

Podľa výskumu firmy Animoto, 4x násobný počet zákazníkov preferuje sledovanie videa o novom produkte, takže zdieľajte ich na sociálnych sieťach, aby ste povzbudili online nakupujúcich. Tu je netypická  „Will it blend (Pomieša sa)“ ukážka produktu od spoločnosti Blendtec pri jeho spustení na trh.

4) Virtuálna realita sa stane čoraz viac súčasťou marketingových skúseností

Virtuálna realita je stále pomerne novou súčasťou marketingovej scény, a pre rok 2017 predpokladáme, že sa stane ešte populárnejšou. Jedinečné na virtuálnej realite je to, že povzbudzuje angažovanosť ponúknutím pohlcujúceho a nezabudnuteľného zážitku, čo nedokáže žiadne iné médium – a značky si rýchlo uvedomujú túto cenu.

TOMS napr. používa virtuálnu realitu na objasnenie poslania a dopadu pre zákazníkov. Jej úloha „One for One (Jedny za jedny)“ odkazuje na jej záväzok s každým zakúpeným párom obuvi kúpiť nový pár pre deti v núdzi po celom svete. Počas návštevy detí, ktoré získali nové topánky počas cesty po Peru, TOMS natočilo nasledovné 360 stupňové video virtuálnej reality, aby vytvorilo pohľad z prvej ruky o vplyve tejto iniciatívy:

Skvelou vecou na tomto videu je jeho zrozumiteľnosť.

Väčšina zákazníkov nemusí plánovať výlet do Peru, ale všetci môžu vidieť priamy vplyv svojich nákupov. Zážitok je vylepšený s použitím VR slúchadiel či snímača, no video je stále dostupné na mobilných či stolových zariadeniach, takže značka môže efektívne zdieľať svoj príbeh.

V tomto roku bude video streaming predstavovať takmer 75% všetkých internetových prenosov a keďže publikum si žiada viac video obsahu, tak by značky mali pokračovať v experimentovaní s rôznymi formátmi – vrátane virtuálne reality – aby zistili, na ktorý formát reaguje publikum najlepšie.

5) Dočasný obsah si bude naďalej hľadať svoje miesto a účel

Marketingová manažérka sociálnych médií firmy HubSpot, Marissa Emanuele, vynaliezavo vytvorila termín „Frankenfeatures“, tzn. keď platformy sociálnych sietí spúšťajú vlastnú verziu úspešnej funkcie inej platformy.

Jeden príklad?

Snapchat začal s trendom zdieľania dočasného resp. miznúceho vizuálneho obsahu a Instagram nedávno spustil podobnú funkciu miznúceho videa – ale tiež s možnosťou zdieľania živého dočasného videa.

Nenavrhujeme vám, aby ste opustili výrobu profesionálnych fotografií a marketingového videa, ale dočasný obsah na Snapchate a Instagrame je skvelou cestou, ako ukázať „druhú stranu“ osobnosti vašej značky s autentickým, nešifrovaným a prirodzeným obsahom.

Obsahové nápady pre dočasné príbehy zahŕňajú:

  • Videá ako na to
  • Pohľady do zákulisia
  • Súťaže a darčeky
  • Recepty
  • Rozhovory
  • Prevzatie kontroly, alebo keď iný užívateľ rozhodne, aký obsah sa má zdieľať
  • Živé udalosti
  • Denné alebo týždenné video série
  • Dovolenky
  • Produktové oznámenia či odhalenia

 

„Najdôležitejšou súčasťou dočasného obsahu je to, aby bol ľudský. Je to unikátna príležitosť ukázať prirodzenú a veselú stránku vašej značky, takže nebojte sa zdieľať obsah, ktorý je vtipný alebo nejakým spôsobom „závadný“, nalieha Emanuele.

(Pre viac nápadov ako vytvoriť dočasný obsah pre Snapchat či Instagram, tu je niekoľko najlepších značiek na Snapchate)

6) Mnohé značky prejdú zo Snapchatu na Instagram kvôli príbehom (Stories)

Instagram predstavila funkciu Stories v auguste 2016. Už po dvoch mesiacoch BuzzFeed informovalo, že Instagram Stories majú denne 100 miliónov aktívnych sledovateľov – to vtedy predstavovalo dve tretiny celkovej užívateľskej základne Snapchatu. Z tohto a iných dôvodov, Emanuele predpovedá, že značky začnú prechádzať zo Snapchatu na Instagram kvôli zdieľaniu Stories (fotky a videá, ktorá zmiznú po 24 hodinách).

Pri 600 miliónoch používateľov ponúka Instagram oveľa väčšie publikum ako Snapchat so 150 miliónmi. A pretože Facebook vlastní Instagram, tak inzerenti Instagramu môžu cieliť na základe informácií Facebooku a Instragramu, čo znamená, že na Instagrame je väčšie cieľové publikum než na Twitteri.

Nehovoriac o tom, že Instagram okrem dočasných príbehov umožňuje používateľom zverejňovať fotografie a videá v permanentnom portfóliu, takže používatelia môžu jednoduchšie zdieľať obsah so svojimi priateľmi.

Generálny riaditeľ spoločnosti BrandFire, Adam Padilla, súhlasí s predpoveďou Marissy Emanuele.

Taktiež dodáva, že Instagram má šikovnejšie rozhranie a používa ho väčší počet celebrít a verejných osobností.

Napriek rýchlemu rastu a obrovskému množstvu zdieľaného obsahu, Snapchat ponúka menej nástrojov na meranie a analýzy pre obchodníkov sociálnych sietí, takže Instagram môže ponúknuť v roku 2017 väčšiu návratnosť investícií (ROI).

7) Mobilná reklama bude čoraz konkurenčnejšia

V roku 2017 by obchodníci mali očakávať väčšie investície do mobilnej reklamy.

Tu je prehľad toho, ako to bude vyzerať na niektorých najväčších sociálnych sieťach:

Facebook je monštrum, pokiaľ ide o príjmy z reklamy sociálnych sietí, v minulom roku to predstavovalo 7 miliárd dolárov – 80% pochádzalo z mobilných reklám. Algoritmické zmeny Facebook noviniek (News Feed) momentálne uprednostňujú obsah od priateľov a rodiny, takže 75 % značiek na Facebooku, ktoré platia za propagáciu reklám, musia byť kreatívne a navrhnúť vizuálnu a pútavú reklamu, aby si ich všimli ako prvých. 

Príjmy Twitteru z reklamy taktiež rastú, najmä v mobilnom formáte, a v roku 2017 budú pravdepodobne pokračovať v experimentovaní s vizuálnym obsahom, ako sú napr. sponzorované hashtagové ikony a ceduľky, aby poskytli používateľom rôzne možnosti reklamy.

Ako sme už predtým spomínali v tomto článku, Snapchat a Instagram budú v tomto roku súťažiť o množstvo pozornosti a príjmy z reklamy nebudú žiadnou výnimkou.

Kde stoja z hľadiska vývoja?

Takže, Snapchat nedávno spustilo nové reklamné API (rozhranie pre programovanie aplikácií), ktoré uľahčuje nákup reklamného priestoru. Okrem toho sa na Instagrame nachádza väčšie množstvo videoreklám a sponzorovaných filtrov. Instagram na druhej strane zdvojnásobuje e-shop zavedením služby Shoppable Instagram, čo umožňuje používateľom priamo nakupovať produkty kliknutím na CTA v aplikácií.

Podľa prieskumu Adweek, ktorý sa uskutočnil medzi mileniálnymi užívateľmi Snapchatu a Instagramu a témou prieskumu boli ich skúsenosti s reklamami, sú výsledky zhruba rovnaké – s niekoľkými značnými rozdielmi.

Zatiaľ čo väčšie percento Instagram reklám bolo nezabudnuteľnejších než reklamy na Snapchate, väčšiemu percentu mileniálov sa páčili reklamy na Snapchate než na Instagrame.

V krátkosti: Obchodníci by mali experimentovať s reklamami na rôznych platformách, aby zistili, ktoré z nich majú lepšie výsledky u svojho publika a tiež by mali využiť ich nové, úžasné výhody.

Čo nasleduje pre manažérov sociálnych sietí?

Sociálne siete sa neustále menia a jedna predpoveď, ktorú sme nezahrnuli, je pripraviť sa na čokoľvek.

A ak ste si nie istý, kde začať so svojim plánom sociálnych sietí, napíšte nám.

SEOPEPEK