Sociálne siete a marketing sociálnych sietí

16 dôvodov, prečo vaše podnikanie POTREBUJE marketing sociálnych sietí

Vedeli ste, že marketing sociálnych sietí má o 100% vyššiu mieru lead-to-close (miera potenciálnych zákazníkov, ktorí sa stanú zákazníkmi) než aktívny marketing? Alebo že 84 % B2B obchodníkov používa v nejakej forme sociálne siete? Bez ohľadu na to, čo predávate a komu to predávate, používanie sociálnych sietí ako marketingový nástroj vám môže pomôcť rozvíjať vašu značku a vyplniť vašu peňaženku.

V tomto momente je absencia aktívnej účasti na sociálnych sieťach niečo, ako keby ste na obchodnom stretnutí vytiahli vyklápací mobil a nechápali prečo váš šéf necháva Bradovi všetky správy účtov.

No niektorí ľudia naďalej vlastnia vyklápacie telefóny a niektorí sú stále tvrdohlaví a hovoria, načo mi bude marketing sociálnych sietí? Naozaj ho potrebujem? Áno. Potrebujete ho – a tu je niekoľko najpresvedčivejších dôvodov prečo:

Dôležitosť sociálnych sietí pre webovú návštevnosť

1. Príspevky sociálnych sietí je možné použiť na riadenie cielenej návštevnosti. Vytvorenie novej stránky na vašom webe je ako urobiť si skutočne skvelú selfie. Chcete, aby ju svet videl a aby sa vyhrievala na výslní, ale nechcete žiadať o pozornosť (alebo v horšom prípade za ňu platiť). To je dôvod, prečo dobre umiestnené príspevky zo sociálnych sietí znamenajú zásadný rozdiel pre selfie a cieľové stránky. Videli sme jediný odkaz na Reddit s viac ako 20000 návštevníkmi za jeden víkend. Odkazy odoslané na StumpleUpon pomohli získať stránke stovky nových návštevníkov. Kto by to nechcel využiť?

2. Používanie sociálnych sietí pre podnikanie zvyšuje SEO vašej stránky. Niektoré vyhľadávače vedia, ktoré stránky pravidelne získavajú návštevnosť a ktoré sa iba vznášajú, sú zabudnuté a ignorované. Stratégia zabijackeho obsahu pre SEO je najdôležitejšou súčasťou získavania najlepších miest v rebríčkoch vyhľadávačov, ale riadenie návštevnosti na vašich optimalizovaných stránkach spôsobí, že sa vyšplhajú oveľa rýchlejšie vo výsledkoch vyhľadávania (SERP).

Rýchla prípadová štúdia: Astroglide je jedným z TCF klientov, a za menej ako rok sme dostali stránku do top 100 rebríčka SERP pre 15000 nových kľúčových slov – v dôsledku toho sa na webových stránkach dramaticky zvýšila návštevnosť. Seriózna a dôsledná prítomnosť na Facebooku, Twitteri a ostatných sociálnych kanáloch bola VEĽKOU súčasťou tohto úspechu.

Sociálne siete sú NAJLEPŠÍM nástrojom pre spojenie so spotrebiteľmi a lídrami priemyslu

3. Ak to robíte správne, tak sociálne média vás povedú k skutočnému budovaniu vzťahov. Súčasťou toho, prečo sú veci ako Twitter a Instagram tak marketingovo cool, je interakcia, ktorú získavate s vašou zákazníckou základňou – môžete čítať ich tweety a aktualizácie statusov, čím získate prehľad o ich každodennom živote (čoho výsledkom možno bude úprava vašej marketingovej stratégie). Ktoré produkty si kupujú a prečo? Čo robia cez víkend? Aké príspevky radi zdieľajú a z ktorých webových stránok?

Môžete tiež používať sociálne siete ako nástroj pre spojenie s doplnkovými, nekonkurujúcimi firmami, s myšlienkovými lídrami a tvorcami chutí vo vašom priestore, ako aj s novinármi, ktorí pokrývajú vaše odvetvie. Niekedy sa najlepšie priateľstva začínajú jednoduchým retweetom.

Samozrejme to neublíži urobiť menšiu nadprácu. Keď sme zachytili, že náš klient Astroglide bol spomenutý v televíznom programe Ricka Foxa The Celebrity Name Game, tak sme rýchlo využili príležitosť vytvoriť gif obrázok, kde sme spomenuli oba účty na Twitteri. To malo za následok interakciu nielen s Rickom Foxom, ale aj s účtom programu Celebrity Name Game.

4. Používatelia sú vnímaví k vašim správam. Ľudia berú Twitter a Facebook ako sociálne siete, nie marketingové mašinérie. V dôsledku toho si radšej vypočujú, čo chcete povedať ako by skôr mali sledovať vaše reklamné príspevky. To následne znamená serióznu webovú návštevnosť, keď sa odkazy na vašu stránku a príspevky sami uvedú na trh, keď vaši priatelia a followeri zdieľajú, čo ste zverejnili.

5. Reklamy na sociálnych sieťach umožňujú cielenie a opätovné cielenie (retargeting). Jedným z dôvodov, prečo sú sociálne siete tak dôležité, je vysoko prispôsobiteľná povaha reklám sociálnych sietí. Facebookové reklamy vám napr. umožňujú zacieliť na používateľov podľa polohy, stupňa vzdelania, priemyslu a dokonca aj histórie nákupov a stránok, ktoré sa im páčia. Taktiež máte možnosť inštalovať Facebookový pixel na vašu stránku a použiť ho na opätovné cielenie užívateľov, ktorý vás navštívia – títo ľudia sa oveľa pravdepodobnejšie zmenia na zákazníkov!

6. Sociálne siete vám pomôžu upozorniť na udalosti a dokonca získať mediálne pokrytie. Či už vaša firma sponzoruje charitatívnu zbierku alebo sa zúčastňuje obrovskej obchodnej výstavy, nie je lepší spôsob, ako využiť svoju prítomnosť než pomocou sociálnych sietí. Skutočne, raz sme v priebehu výstavy CES zaslali tweet, čo malo za následok, že klient získal článok, ktorý bol o nich zverejnený vo Wired magazíne (pozrite si nášho sprievodcu pre marketing vašej firmy na obchodných výstavách a podujatiach, aby ste zistili, ako môžete dosiahnuť podobné výsledky).

Význam marketingu sociálnych sietí pre imidž značky

7. Môžete okamžite reagovať na problémy. Ak sa vyskytne problém s vaším produktom alebo službou, chcete o tom ihneď vedieť. So spätnou väzbou, ktorú dostanete v procese marketingu sociálnych sietí, budete prvý, kto sa dozvie o problémoch – a môžete podniknúť kroky na ich okamžité vyriešenie. Štúdia za štúdiou ukazuje, že spotrebitelia oceňujú spoločnosti, ktoré reagujú na sťažnosti zákazníkov (a nezabudnite sa o tom pochváliť každému, kto bude počúvať, keď firmy nemajú čas robiť veci správne).

8. Silná prítomnosť na sociálnych sieťach zvyšuje lojalitu k značke. Správa zverejnená Texaskou technickou univerzitou zistila, že značky s aktívnymi profilmi na sociálnych sieťach majú viac verných zákazníkov. Je ľahké si predstaviť, prečo: keď sa zapájate a reagujete na sociálnych sieťach (nejedná sa iba o hádzanie príspevkov na web s nádejou, že na ne niekto narazí), tak sa stávate menej korporáciou a viac tým, čím skutočne ste – jednotnou skupinou ľudí, ktorí zdieľajú víziu.

Správna marketingová stratégia sociálnych sietí vám môže pomôcť poraziť konkurenciu

9. Váš konkurenčný boj sa stáva sociálnym, takže aj vy by ste mali tak správať. Vedeli ste, že 91 % značiek používa viac než jednu platformu sociálnych sietí? Nie je to niečím, v čom by ste chceli zaostávať za konkurenciou, pretože je to oveľa ťažšie (a oveľa drahšie) doháňať náskok ako sa do hry zapojiť skôr. Ak sa vaši konkurenti dostanú ako prví k vašim potenciálnym zákazníkom, tak získajú ich lojalitu a bude pre vás ťažké ich získať. Ak ste ale aktívny a zapájate sa na rôznych sociálnych sieťach, môžete získať týchto priateľov a followerov a vaši konkurenti budú musieť naopak, doháňať vás.

10. Marketing sociálnych sietí je arénou (pomerne) s rovnakým podmienkami. Niektoré značky môžu mať vyššie rozpočty na reklamu než iné, ale všetky spoločnosti začínajú na rovnakej úrovni, pokiaľ ide o marketing sociálnych sietí. Ľudia a značky, ktoré prosperujú a nákazlivo sa šíria, sú tie s najrozumnejšou a pozornosť pútajúcou taktikou (a s tými najsmiešnejšími gif obrázkami) a s najužitočnejším a povšimnutiahodným obsahom. V krátkosti, poskytujú hodnotu svojmu cieľovému publiku a zároveň prejavujú svoju osobnosť a sú zábavné. Ak chcete získať veľkú návštevnosť a skutočne zvýšiť svoj online predaj, budete musieť prekonať svoju konkurenciu (na sociálnych sieťach a obsahom) a zároveň ponúkať vynikajúce produkty a zákaznícke služby. Každopádne, o tom je biznis, nie?

11. Keď príde na newsjacking (využívanie spravodajstva na vlastné ciele), sociálne siete sú top. Niekedy televízna šou káblovej televízie spomenie vašu značku. Niekedy nie, ale viete, ako posunúť váš produkt do príbehu, aby ste upriamili svetlo reflektorov vašim smerom. Facebook, Twitter a dokonca Reddit marketing vám poskytujú priestor pre novinky, ktoré sa stanú virálnymi, hneď ako sa tak udeje. Naskočte na to v správnom čase a získate hlavnú pozornosť médií – a je to niečo, čo sa vám jednoducho nepodarí s tradičnou reklamnou kampaňou.

Význam marketingu sociálnych sietí pre predaj a ROI (návrat investícií)

12. Marketing sociálnych sietí vám prinesie viac predajov. Vedeli ste, že 70% obchodníkov z kategórie obchodu medzi podnikom a spotrebiteľom získalo zákazníkov cez Facebook? Alebo že 84% generálnych riaditeľov a viceprezidentov tvrdí, že používajú sociálne siete na pomoc pri rozhodovaní o kúpe?

Nie je prekvapením, že keď ste na očiach vašej zákazníckej základni, tak si pravdepodobnejšie od vás kúpia potrebné produkty, ktoré predávate. Marketing sociálnych sietí nezabezpečuje len to, že meno vašej spoločnosti je v hľadáčiku vašich potenciálnych kupcov, ale zároveň vám ponúka príležitosť im neustále poskytovať stimuly na nákup. Vyskúšajte zdieľanie kupónových kódov s jedinečným kódom pre každý sociálny kanál – možno budete prekvapený, ktorá sociálna sieť najviac poháňa nákupy.

13. Nájdete zákazníkov, o ktorých ste nevedeli, že existujú. Ak nastavíte streamy na sledovanie kľúčových slov v službe Twitter (Hootsuite vám to uľahčí), môžete nájsť ľudí, ktorí hľadajú produkty, ktoré predávate, a nasmerovať ich na vaše stránky. Použitie Twitteru pre marketing je skvelou cestou – povedať ľudom, ako môžu získať vaše produkty, o ktoré majú záujem, je len na @ vzdialené.

14. Zákazníci, o ktorých ste nevedeli, že existujú, si vás nájdu (a kúpia si niečo od vás). V procese marketingu s Facebookom sa pravdepodobne pripojíte k množstvu skupín súvisiacich s vašimi produktmi, priemyslom a zákazníckou základňou. Uverejnením odkazov v týchto skupinách môžete ovplyvniť zákazníkov, aby sa pozreli na vaše stránky. Ďalšou možnosťou je odpovedať na otázky na portáli Quora. Uverejnite dnes odkaz a za dva týždne/mesiace/roky z toho možno bude predaj.

Hodnota (alebo ROI) sociálnych sietí je bezkonkurenčná

15. Počujete správne – je to zadarmo. Ako by ste to mohli spochybniť? Ak zvládnete vlastné riadenie sociálnych sietí, spustenie kampane v oblasti sociálnych sietí je najlacnejšie. Ak si najmete manažment sociálnych sietí či online PR agentúru (ako napr. nás), bude vás to stáť približne $3,000-$7,000 mesačne, ale bude to investícia, pri ktorej budete pravdepodobne vidieť návratnosť. Ak ste vystrašený online interakciou s ľuďmi alebo vaše písacie zručnosti nie sú na požadovanej úrovni, tak najatie PR agentúry je rozhodne tým správnym riešením. Zverejniť nesprávne napísaný obsah alebo odoslať nesprávny druh správy na stránkach sociálnych sietí môže vážne ovplyvniť vašu digitálnu PR prítomnosť.

16. ROI reklamy sociálnych sietí nemá konkurenciu. Priemerná cena za kliknutie v službe Google Adwords je medzi $1 a $2 a v závislosti od cieleného kľúčového slova môžete skončiť s platbou $50 či viac za jedno kliknutie. Prostredníctvom cieleného zvýšeného príspevku sme mohli posielať návštevnosť cez Facebook a Pinterest za menej ako $0.12 za jeden klik. Prečo platiť desať alebo dvadsaťkrát toľko za každú návštevu, keď reklamy sociálnych sietí sú tak rýchle a jednoduché pri získavaní návštevnosti?

Jednoducho povedané, marketing sociálnych sietí je súčasťou podnikania v novom miléniu. Ak vaša firma ešte nie je aktívna na stránkach sociálnych sietí, tak teraz je čas začať.

Prečo sú sociálne siete dôležité?

Prečo sú sociálne média dôležité pre firmy? Pretože vaša značka skutočne neexistuje online, ak nie je zastúpená vo všetkých sociálnych kanáloch – a pravidelne nekomunikuje s followermi, novinármi, ktorí pokrývajú vaše podnikanie, myšlienkovými lídrami, tvorcami chutí a pod.

Tu je jeden veľmi dôležitý dôvod, ktorý ste možno nezvážili – je to zábava! Zorganizovať Twitter chat kvôli oslave spustenia nového produktu, získať geeka, zatiaľ čo A/B testujete facebookove reklamy, či zdieľať pop-kultúrne ankety pre vašich followerov – to sú všetko aktivity, ktoré zvyšujú povedomie o značke a návštevnosť webu a privedú vás k lojálnym zákazníkom. Ale na rozdiel od mnohých tradičných marketingových taktík s rovnakými cieľmi sú tieto úlohy skutočne zábavné okrem toho, že prinášajú reálny význam pre vašu spoločnosť.

Ste pripravený uletieť vašim konkurentom a dobiť sociálne siete?

Chcete stúpať v hodnotení vyhľadávačov?

Chcete aby sa vaša návštevnosť vznášala?

Dajte ruky na klávesnicu a napíšte nám!

Dostaneme vás na cestu k úspechu.

SEOPEPEK