Design a 8 nových trendov

Design : 8 nových trendov grafického dizajnu, ktoré ovládnu rok 2017

Ak ste si náhodou nevšimli, už sme v roku 2017.

To znamená, že ste už pravdepodobne porušili jedno z vašich novoročných predsavzatí.

Nemajte ale starosti, moje predsavzatie mať lepší spánok sa už rozplynulo.

Ale jedno z mojich predsavzatí, ktoré neporuším, je stať sa lepším grafickým dizajnérom v roku 2017.

A je to pre vás dobrá správa, pretože vám pritom tiež pomôžem stať sa lepším dizajnérom.

Ak ste si už prečítali niektorý z mojich ďalších článkov, tak viete, že nie som tradične vyškolený grafický dizajnér.

V skutočnosti som spisovateľ, ktorého tak baví dizajn, že je v ňom ponorený a učím sa všetko, čo dokážem, pomocou jednoduchého softvéru grafického dizajnu, ktorý mi pomáha počas celej mojej cesty.

A táto snaha pokračuje aj v novom roku.

Skvelým miesto, kde začať, je pozrieť sa na to, ako bude svet grafického dizajnu vyzerať v tomto roku a ktoré trendy budú prevládať. A my si myslíme, že rok 2017 úplne odmietne niektoré z minulých trendov grafického dizajnu.

Prinajmenšom povedané, bude to zaujímavý rok.

Táto príručka vás pripraví na tieto zmeny.

Desing : Grafické trendy pre rok 2017, ktoré by ste mali poznať:

 

1. Hlbšie a jasnejšie farby

V posledných pár rokoch používali mnohí technickí lídri tlmené, bezpečné a ľahko stráviteľné farby. Išlo o pokus vytvoriť veľmi jasnú a kontrolovanú dizajnovú schému. Bol to takmer pokus ukázať ľuďom, že tá uhladená a funkčná budúcnosť, ktorú videli v sci-fi filmoch, je už tu.

Ale teraz, keď už všetci videli, že tento dizajnový štýl funguje pre Apple, tak imitátori zabili jeho silu, ktorú kedysi mal.

Dnes v roku 2017, dôjde k posunu od neutrálnych farieb, akými je biela, sivá a čierna, k výraznejším a jasnejším farbám.

Niektoré firmy už tak robia a nie krátko, ako napr. hudobní mágovia na Spotify.

V skutočnosti sú už v čele poradia, využívajúc výrazné farby spolu s profesionálne upravenými fotkami pre vytvorenie „priamo do tváre“ (in-your-face) dizajnov.

Tento druh používania farieb sa stal súčasťou ich značky, čo znamená, že ich fotky sú okamžite rozpoznateľné. A keď bojujete na sociálnych sieťach, tak vám podobne silný branding (značkovanie) pomôže zvíťaziť v roku 2017.

Len preto, že mnohé firmy budú v roku 2017 vybočovať z nudných farebných schém, neznamená to, že vo vašej spoločnosti je potrebná farebná revolúcia. Niektoré firmy pridajú iba kúsok farby a to bude ten zásadný rozdiel.

Použitie výrazných farieb taktiež pomôže mnohým značkám držať sa svojich minimalistických koreňov. Infúziou svetlých farieb s tradičným neutrálnym pozadím môžu firmy dať svojmu brandingu nový vzhľad bez toho, aby zachádzali príliš ďaleko od toho, čo ich robili skvelými.

Tento typ redizajnu sme pred niekoľkými mesiacmi videli na Instagrame.

Tento jednoduchý redizajn im pomohol dostať sa do novej éry a zjednotil všetky rôzne aplikácie pod jednu farbu. A podobne ako u Spotify, tento typ použitia výraznej farby je rozpoznateľný na celom internete.

Veľká hnacia sila za trendom výrazného a jasné použitia farieb v dizajne pochádza z materiálneho dizajnu Googlu. Ich dizajnérsky jazyk sa zameriava na plochý, organizovaný a intuitívny dizajn. Používajú „neočakávané a živé“ farby, rovnako ako fonty a obrázky, ktoré sú rovnako funkčné ako príjemné pre oči.

A skutočne veľa vecí, ktoré budú trendy v roku 2017, sú ovplyvnené prijatím princípov materiálneho dizajnu.

My sme prijali ich rady keď sme dizajnovali túto grafiku s cieľom propagovať nový ebook. Bol to nesmierne populárny obrázok!

Ak potrebujete nejaké skvelé príklady farebných paliet, ktoré sa hodia do tejto výraznej schémy, pozrite si tento článok, ktorý vám pomôže vybrať najlepšie farby pre vaše dizajny. Nebojte sa zvoliť farby, ktoré voči sebe ostro kontrastujú.

2. Tučná typografia

V roku 2017 bude proti neustále sa zmenšujúcemu rozpätiu pozornosti a saturácií obsahu bojovať aj tučná typografia. Veľké a trúfalé fonty sa budú používať na zachytenie zraku.

Jeden z mojich obľúbených príkladov tohto musí byť Wired. Oni používajú kombináciu fontov na zdôraznenie jednotlivých titulkov a na stránke tak vytvárajú hierarchiu informácií.

Skvelý príklad použitia fontov „priamo do tváre“ kvôli upútaniu pozornosti čitateľov na sociálnej sieti, pochádza z HubSpotu. Oni dbajú na to, aby text bol vpredu a v strede, pričom grafická stránka sa používa ako podpora:

HubSpot vie, že čas, ktorý pridelíme na strávenie tweetu sa každoročne blíži k nule. HubSpot kombinuje stručnú a pútavú kópiu s tučným fontom, čo zachytí vašu pozornosť.

Okrem toho, presun na mobily a obrazovky s extrémne vysokým rozlíšením tiež zvyšuje potrebu tučných fontov. Je zrejme, že čoraz viac ľudí bude používať svoje telefóny na získanie obsahu, a spôsob prezentácie obsahu bude v musieť tomto smere nezaostávať.

Chcete posunúť váš infografický dizajn o ďalšiu úroveň? Stiahnite si nášho interaktívneho sprievodcu a dozviete sa čo treba urobiť a čomu sa naopak treba vyhnúť!

Buffer používa v jadre svojich článkov dôrazné záhlavie, nielen na začiatku, aby článkom poskytol oporu a uľahčil ich čítanie na rôznych zariadeniach. Odporúčam používať tento prístup kvôli navigácií pri dlhších článkoch, bez ohľadu na veľkosť obrazovky.

3. Google Fonty

Už dlhšie používam Google Fonty, pretože sú veľmi univerzálne. Ak potrebujem navrhnúť jednu vec online a potom ju pridať do môjho Slide decku, tak som presvedčený, že fonty budú spolu fungovať. A skutočne dobre ladia s takmer každým blogom či stránkou, ktorú vytvoríte.

Oh, a spomenul som, že väčšina z týchto 810 rôznych fontov je zadarmo na použitie? Áno, ľudia milujú voľnosť. A majú radi veci, ktoré sa veľmi ľahko používajú. Podobne ako tento príklad, ktorý využíva kombináciu niekoľkých populárnych Google Fontov:

Niektoré z našich najobľúbenejších fontov na stránke Venngage sú výrazné Google Fonty, ako napr. Robota z vrchnej časti či Open Sans.

4. Autentické fotky

Keďže množstvo vytvoreného obsahu každým rokom rastie, zvyšuje sa aj potreba kvalitných obrázkov. A aby sa maximalizovala životnosť týchto obrázok, museli ich tvorcovia vytvoriť čo najvšeobecnejšie.

Jediným problémom je, že najlepšie všeobecné obrázky sú nadmerne používané. 

Používal sa na cieľových stránkach, v hlavičkách blogov a dokonca aj v niektorých instragramových príspevkoch. Aby som bol fér, tak aj ja som ho použil na jednej stránke, ktorú som vytváral pred pár rokmi. Ale kvôli popularite tohto obrázku a iných podobných ilustračných obrázkov, ich autenticita klesla.

Všeobecná potreba jasných a perfektných obrázkov iba zhoršila tento problém.

Ako čitateľ, keď vidím tento obrázok po stý krát, by som si pomyslel, že autor či tvorca sa nestará o to, aby jeho práca bola originálna. Takže, prečo by som si to mal vôbec prečítať?

Preto musíte začať používať autentické, originálne obrázky, ktoré reprezentujú vašu značku. Prestaňte používať najobľúbenejšie obrázky a začnite vytvárať svoje vlastné.

Myslím si, že každý vo vašom tíme má vo vrecku telefón s fotoaparátom. Prečo ich nepoužívate? Zachyťte niekoľko fotiek vašej kancelárie alebo niekoľko zábavných obrázkov vášho loga a použite práve tieto snímky.

Alebo ak je vo vašom tíme začínajúci fotograf, dajte mu deň alebo dva, aby urobil pár obrázkov, ktoré môžete použiť počas celého roka!

Napr. my sme urobili pár fotiek našich zamestnancov pre našu novú webstránku a nemohlo to dopadnúť lepšie.

Tým sme pridali ľudský prvok do našich obrázkov, čo mnohým ilustračným fotkám dnes chýba.

5. Ručne kreslená grafika a ikony

Potreba autentickejších obrázkov ovplyvní aj ikony a grafiku. V poslednej dobe sme videli značky, ktoré sa toho chytili naplno, pretože sa chcú vizuálne odlíšiť od ostatných. Týmto sa do dizajnu alebo práce s obsahom pridá aj osobný alebo zábavný prvok. A to sa nedá realizovať s bežnými ikonami či grafikou.

Mnohí môžu tento trend vnímať ako detinský či neprofesionálny, ale rozhodne vám pomôže vyniknúť v online priestore. Ako v prípade mnohých iných trendov pre rok 2017, je to ústup k čistej a takmer klinickej povahy dizajnu v posledných rokoch.

Napr. Dropbox si adoptoval použitie ručne kreslených ilustrácií vo všetkom, čo robia. Stalo sa to momentálne súčasťou ich značky a je to ľahko rozpoznateľné.

Navyše to uvoľňuje užívateľa, apeluje na dieťa v každom z nás a zdanlivo robí produkt oveľa dostupnejším. To je obzvlášť užitočné, ak ste veľká technologická spoločnosť, akou je Dropbox.

Ďalší skvelý príklad ručne kreslenej ikony pochádza od firmy Casper, ktorá sa zaoberá matracmi. Oni používajú ilustrácie na takmer každej cieľovej stránke.

Služba MailChimp sa tiež nadchla v tomto smere a používa ručne kreslené ilustrácie vo svojej výročnej správe za rok 2016!

A napokon sme sa pozreli ešte na jeden SKVELÝ príklad, a tým je Moz. Oni používajú ilustrácie v hlavičkách blogu.

Taktiež sme zaviedli viac ručne kreslených ilustrácií na Vennage.

6. Minimalizmus sa vráti k svojim koreňom

Ak by ste mali cudzincovi opísať čo je minimalizmus, tak by ste asi hovorili o absencii ozdobnosti v dizajne, so zameraním na funkcionalitu. Pravdepodobne by ste tiež mysleli na neutrálnu farebnú paletu čiernej, sivej a bielej.

Zdá sa, že skutočný duch minimalizmu- redukcia, prvky funkčného dizajnu- sa stratil a namiesto toho bol nahradený nudnými čiernymi a bielymi farebnými schémami. Domnievam sa, že to bolo urobené, aby sa vykompenzovala nedostatočná schopnosť spracovania a veľkosť obrazovky na mobilných zariadeniach.

V roku 2017 sa to všetko zmení. Toto je rok, kedy sa minimalizmus dúfam vráti do svojich koľají. A to zahŕňa používanie viacerých farieb. Mobilné zariadenia sú momentálne rovnako výkonné ako počítače a niektoré majú dokonca lepšie obrazovky.

Jeden z mojich najobľúbenejších minimalizmom ovplyvnených dizajnov by bolo určite logo Medium. Oni boli schopní obsiahnuť množstvo rôznych farieb, no stále dokázali vytvoriť veľmi minimalistické logo.

Ďalší redizajn loga, ktorý ovplyvnil minimalizmus s farbami, sa udial pred pár rokmi v prípade Googlu. Google sa celkovo stáva katalyzátorom mnohých týchto nových trendov. Kúsok odbúrali zo svojho typu písma, no tiež zaviedli celkom nové „G“ logo, ktorého som stále fanúšikom.

Všetko okolo toho bilo do očí minimalizmom, ale v médiách sa o tom nikto nezmienil, pretože skutočný minimalizmus bol pre širokú verejnosť stratený. Pretože to nevyzeralo, ako keby to bolo vytvorené pred objavením farby a bol použitý iba jeden tvar, tak to nebolo minimalistické logo.

V skutočnosti bolo logo farebnejšie a vyletelo zo stránky- ale stále to bolo minimalistické logo. A nasledovaním tohto redizajnu, podobne ako u mnohých vecí predtým, ľudia nasledovali iniciatívu Googlu.

Dokonca sme začali súperiť s ešte viac minimalistickým štýlom s našimi obrázkovými náhľadmi pre blogy.

Jednoduchý dizajn jasne komunikuje správu, ktorú vysiela grafika.

7. Užitočné Gify

Všetci (takmer všetci) milujú Gify. Sú dokonalým malým konverzačným pomocníkom, ktorý vyjadruje emócie, keď text neplní účel.

Navyše nevyžadujú špeciálny softvér na prehrávanie, zvyčajne majú malú veľkosť súboru a môžu byť takmer kdekoľvek umiestnené.

Sú taktiež vo väčšine prípadov lepšie než videá a obrázky, keď je potrebné minimalizovať čas načítania alebo spotrebu dát. A myslím si, že ich univerzálnosť ich posunie ďalej a v roku 2017 budú ešte lepšie a užitočnejšie.

Jeden z mojich najobľúbenejších spôsobov, ako používať Gify, sú náhľadové obrázky pre vaše blogy alebo články. Namiesto používania nudných ilustračných obrázkov, investujte niekoľko minút svojho času do vytvorenia Gifov.

Nemusí to byť umelecké dielo, no rozhodne pritiahnu pozornosť k vašim príspevkom, keď ich budete zdieľať na sociálnych sieťach. Jedným z najlepších príkladov využitia Gif ako záhlavia blogu je tento príspevok na The Next Web.

8. Duotóny

Duotóny sú jednoducho povedané kombináciou dvoch farieb na obrázku, zvyčajne s použitím veľmi svetlých či kontrastných farieb. Vyžadujú trochu dizajnovej práce, ale určite stoja za to.

Iba skúsený dizajnér vie vytvoriť skutočne úžasné duotóny. Je to určite za hranicou mojich zručností, ale to neznamená, že by ste ich nemali zapojiť do svojich dizajn plánov pre rok 2017)

Spotify boli jednými z prvých, ktorí skutočne presadili tento typ dizajnu do všetkých častí svojho brandingu a odvtedy ich mnohé ďalšie značky nasledujú. 

Boli schopní využiť tento prístup k farbe, aby vynikli nielen v streamingovom priestore, ale celkovo v hudobnom priemysle. A vy to môžete použiť rovnakým spôsobom vo svojom odvetví!

Toto odvážne použitie kontrastnej farby prinesie vášho dizajnu aj určitú originalitu. Dúfajme, že duotóny vyskočia na bielom pozadí mnohých stránok sociálnych sietí.

Záver

Hnacou silou dizajnu v tomto roku je vzbura dizajnérov proti priveľmi čistej, všadeprítomnej bielej a takmer príliš dokonalej estetike, ktorú giganti v technologickom priemysle presadzovali za posledných pár rokov.

Dnes uvidíme, že dizajn zaujme úplne nový prístup ku veciam, ktorým sa už dlho venuje.

A bude to intenzívne, inovatívne a krásne.

Myslím si však, že podobne ako u ostatných dizajnových trendov v minulosti, aj tu budú robiť väčšinu inovácií špičkové technologické spoločnosti ako Spotify, Google a Apple.

Sú to tí, ktorí majú kapacity, peniaze a talent na testovanie množstva nápadov, aby zistili, čo funguje najlepšie. A je to skvelé pre nás, pretože môžeme použiť iba víťazné nápady.

Dúfam, že vás tento článok prevedie pri riešení niektorých nových dizajnových výziev a pri získavaní náskoku pred konkurenciou. 

SEOPEPEK